Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

06 września 2018 14:09 | Aktualności

Dożynki Gminne Rząśnik 2018r.

 

 2 września w Rząśniku obchodziliśmy coroczne święto plonów  -  Dożynki Gminne, które były współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Całość uroczystości rozpoczęła się od przemarszu korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy na „Forum Spotkań”- targowicę.

O godzinie 13.00 odbyła się polowa Msza Święta, którą celebrował proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Rząśniku, ksiądz kanonik Robert Sulich- w intencji rolników i szczęśliwie zebranych plonów.

W homilii nawiązał do zmian, które zaszły na polskiej wsi, ale podkreślił też jej rolę w zachowaniu tradycji. - Dożynki są wydarzeniem także religijnym – mówił – bo przecież komu mamy dziękować? Na pewno rolnikom za zebrane płody ziemi. Ale czyż nie powinniśmy dziękować także Bogu? – pytał. – Dziękujemy Bogu za tegoroczne plony, za wolność, którą już 100 lat przeżywamy w naszej Ojczyźnie i za Eucharystię, która nas tutaj gromadzi i jednoczy przy jednym stole.

Poświęcił wieńce i bochen chleba, upieczony z tegorocznych ziaren, który starostowie dożynkowi Małgorzata Dziadak z Plewicy i Adam Kamiński z Rząśnika przekazali wójtowi Pawłowi Kołodziejskiemu.  Wraz z przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Soliwodą, zgodnie z tradycją, podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Wójt serdecznie powitał mieszkańców gminy i zaproszonych gości, przekazał również życzenia dla rolników nadesłane od europosła Jarosława Kalinowskiego. – To dzięki wam kultywowane są tradycje – zwrócił się do rolników – to wy pamiętacie o wartościach, które wyznawali nasi przodkowie, to wy najlepiej wiecie, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i wiary w to, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka, nie byłoby narodu ani naszej lokalnej społeczności – podkreślił. – W tym uroczystym dniu dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów chciałbym życzyć wam tego, żeby na waszych stołach chleba nigdy nie zabrakło.

- Dziękujemy za całoroczną pracę, za efekty, za zboże, owoce, warzywa, które służą wszystkim nam – mówił starosta Bogdan Pągowski. Przy okazji podziękował samorządowi gminy za współpracę z powiatem, za wspólną ostatnią inwestycję – I etap drogi z Leszczydołu do Ochudna.

W liście, odczytanym przez prowadzących uroczystość Jakuba Rutkę i Stanisława Orłowskiego, marszałek Adam Struzik napisał m.in.: „Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin. To hołd i wyraz szacunku złożony wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i przywiązanie do ziemi”.

List do rolników od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała Joanna Bala, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie.

Nagrody za piękne wieńce otrzymało 9 sołectw: Bielino, Gołystok, Grodziczno, Janowo, Komorowo, Wólka Lubielska, Rząśnik, Nowa Wieś, Wielątki, a także Dąbrowa – za dekorację sceny.

Firmy skupujące mleko od rolników nagrodziły największych producentów. Od firmy Mleks z Wyszkowa nagrody otrzymali: Zbigniew Jasiński z Wólki Lubielskiej, Jan Grzymała z Wielątek, Wiesław Orłowski, Wiesław Suchta i Bogdan Suchta – z Janowa, natomiast od OSM Grodzisk Maz. – Jan Kucharczyk, Jarosław Kołodziejski, Marek Suchta, Jan Borkowski, Franciszek Mielczarczyk, Andrzej Grzesiak, Dariusz Kucharczyk, Jerzy Marzoch, Stanisław Orłowski i Roman Stopka.

W konkursie wiedzy o ruchu drogowym, zorganizowany przez WORD, główną nagrodę – rower wylosował Adam Wołosz, członek zespołu Droga na Ostrołękę. W konkursie KRUS zwyciężyła Celina Sośnicka z Rząśnika. 

Na Dożynkach swoje stoiska zaprezentowały firmy związane z rolnictwem -  ,,ZAPLECZE FARMERA”, MIFARM, KŁOS-PASZ i KRUS.

Również stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników dożynek. Dzieci, i nie tylko, korzystały z atrakcji wesołego miasteczka.

Ważną rolę w kultywowaniu polskiej tradycji odgrywają zespoły ludowe. Dwa z nich wystąpiły na dożynkowej scenie. Zespołem Kurpie Białe z Rząśnika, który działa od 2011 r. przy Stowarzyszeniu Srebrnego Wieku w Rząśniku, kieruje Teresa Włodarczyk. Zespół jest dobrze znany mieszkańcom gminy, ale zawsze potrafi czymś zaskoczyć. Tym razem były to pieśni o tematyce dożynkowej z własnymi słowami oraz żartobliwy utwór „Przyjdź na ławeczkę”.

Wystąpił też drugi lokalny zespół - Kapela Ludowa z Dąbrowy, grająca w składzie: Sylwester Chojnacki (pedałówka), Krystyna Krawczyk (instrumenty perkusyjne) i Jerzy Więckowski (skrzypce).

Od 17.00 na scenie królowali: zespół country ,,Droga na Ostrołękę”, śpiewający włoskie przeboje Andrea Lattari, zespół Top Girls oraz Fanatic, jeden z pierwszych zespołów disco polo.

tekst źródłowy: Nowy Wyszkowiak

 

Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Przeczytano: 782 razy.| Wydrukuj|Do góry

Dożynki Gminne Rząśnik 2018r.

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość