Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

15 listopada 2018 09:32 | Aktualności

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości -Rząśnik

 
      11 listopada 2018 r. był dla społeczności Rząśnika manifestacją patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu, ale przede wszystkim okazją do dumy i radości.                
Obchodzone w tym roku Narodowe Święto Niepodległości miało szczególnie doniosły charakter ze względu na sto lat historii wyzwolonej Polski.
     Msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny dała początek uroczystości, gromadząc w kościele parafialnym władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół z terenu gminy, a także wyjątkowo licznie zgromadzonych lokalnych mieszkańców. Po gromadnym wejściu dzieci i młodzieży biało-czerwonym korowodem, obwieszczającym zwycięstwo, odśpiewano „Mazurka  Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Po tym rozpoczęła się artystyczna podróż. Najpierw -  do przeszłości ojczyzny, a następnie do zachwytu jej pięknem, kulturą i tradycjami. Wyrazicielami tego byli uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku. Czerpiąc z bogatej spuścizny folkloru narodowego,  podniosłą symbolikę tego dnia podkreślili na wskroś polskimi akcentami. Był śpiew „na żołnierską nutę” wzbogacony układem choreograficznym, rytmiczny i patriotyczny śpiew harcerzy o służbie ojczyźnie, elementy tańców narodowych, z wdziękiem zaprezentowane przez uczniów klas młodszych, ubranych w barwne stroje. Z niebywałym entuzjazmem wystąpiły pierwszaki, które najgłośniej mówiły i śpiewały o swojej polskości. Wszystko to przeplatała narracja, recytacja i wielogłosowe utwory wokalne. W scenerii nie zabrakło akcentów regionalnych. Na tle dźwięków dawnych polskich pieśni, o naszych korzeniach  przypominała siedząca przy kołowrotku  Kurpianka.
     Zwieńczeniem tego patriotycznego widowiska  był gromki, chóralny śpiew o świętowaniu w poczuciu dumy i radości 100 – LECIA  NIEPODLEGŁOŚCI. Najpiękniejszym i najważniejszym przesłaniem na ten niezwykły dzień stały się słowa wypowiedziane przez recytatora:

                                                                                               
 NIECH  NIESIE SIĘ PO CAŁYM  ŚWIECIE
 NASZEJ OJCZYZNY  STULECIE!


       Dopełnieniem całości była wypowiedź pana Pawła Kołodziejskiego - Wójta Gminy Rząśnik podkreślająca niezwykły wymiar tego wielkiego jubileuszu.
      Wszyscy zgromadzeni okazali duże zainteresowanie i zadowolenie. Ze świadomością posiadania pięknej, silnej i wolnej Ojczyzny przemaszerowali do Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam, poprzez wspólną modlitwę, śpiew „ Roty”, złożenie wieńców i zapalenie zniczy, oddali hołd poległym za Ojczyznę.           
      Cała uroczystość była nie tylko lekcją historii, ale także pełnana wartości i symboliki, a przede wszystkim, lekcją współczesnego patriotyzmu.

Przeczytano: 486 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość