Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

03 września 2019 12:21 | Aktualności

Dożynki Gminne Rząśnik 2019r

1 września w Rząśniku obchodziliśmy coroczne święto plonów - Dożynki Gminne, które były współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Całość uroczystości rozpoczęła się od przemarszu korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy na „Forum Spotkań”- targowicę. O godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta polowa Msza Święta, którą celebrował ks. kan. Kanclerz Kurii Łomżyńskiej  - Artur Szurawski i proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Rząśniku, ksiądz kanonik Robert Sulich- w intencji rolników i szczęśliwie zebranych plonów.

W otoczeniu najmłodszych dzieci z bukietem kwiatów wyrusza do ołtarza procesja darów.

Dzieci są jak kwiaty – piękne, czyste i niewinne.

Młode pokolenie jest przyszłością polskiej wsi, przyszłością naszej Ojczyzny, Kościoła i Świata. Wprowadzamy je w dorosłe życie przez wychowanie do służby.

Z takim przesłaniem niech każdy złoży dziś swój dar ofiarny.

Seniorzy z naszej gminy w strojach regionalnych złożyli w darze słoik miodu – żmudnie zebrany przez pracowitą pszczołę. Jest to symboliczny i dosłowny wyraz wysiłku i trudu rolniczego.

Delegacja rolników a zarazem Radnych Gminy Rząśnik ofiarowała płody rolne: okazy owoców i warzyw. Pierwszym obowiązkiem człowieka jest wdzięczność Bogu za wszystko, co otrzymuje każdego dnia z Jego Świętej Opatrzności

Gmina Rząśnik ofiarowała dla Parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku złoty ornat ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej z symbolami flagi narodowej oraz patriotycznym mottem –

 ,,Bóg Honor Ojczyzna”. Ornat wykorzystywany będzie podczas liturgii i zawsze będzie zdobił celebransa podczas gminnych i parafialnych uroczystości o charakterze patriotycznym.

Ksiądz Robert poświęcił wieńce i bochen chleba, upieczony z tegorocznych ziaren, który starostowie dożynek - Pani Bożena Zawada z Woli Polewnej  i Pan Ryszard Drzewiecki z Józefowa, po uroczystej Mszy Świętej przekazali  Panu Wójtowi- Pawłowi Kołodziejskiemu.  Wójt wraz ze starostami oraz Przewodniczącym Rady Gminy- Panem Grzegorzem Gołębiewskim, podzielił go wśród zgromadzonych.

Nadszedł czas na powitania. Pan Paweł Kołodziejski serdecznie przywitał mieszkańców gminy i zaproszonych gości,  którzy również zabrali głos na scenie, m.in. Pan Mirosław Augustyniak- Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Jerzy Żukowski- Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Pan Stanisław Jastrzębski- Wójt Gminy Długosiodło, Pani Renata Rębała- Kierownik ARiMR- która odczytała list w imieniu ministra środowiska Pana Henryka Kowalczyka,  Pan Bartłomiej Bodio- poseł VII kadencji, który odczytał list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Wójt Gminy Rząśnik Pan Paweł Kołodziejski odczytując list Europosła Pana Jarosława Kalinowskiego.

Po licznych podziękowaniach oraz słowach uznania przyszedł czas na nagrody. Tegoroczne wieńce dożynkowe wykonało 11 sołectw: Bielino, Dąbrowa, Gołystok, Janowo, Komorowo, Nowe Wielątki, Ochudno, Osiny,  Rząśnik, Stary Lubiel i Wólka Lubielska.  Zostały one uwite z wielką starannością ze zboża z tegorocznych plonów i symbolizują ukoronowanie rolniczego trudu. Wszyscy zostali zwycięzcami, a zgodnie z tym otrzymali równorzędne nagrody. Przyciągające wzrok widzów dekoracje dożynkowe na scenie wykonało sołectwo- Wólka Wojciechówek zaś sołectwa Dąbrowa i Ochudno przygotowały poczęstunek z dań regionalnych.

Przyszedł czas na wyróżnienia dla naszych rolników, które wręczyli  przedstawiciele Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim. Wylosowano także zwycięzców w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce, gdzie główną nagrodą był rower.

Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie zagościł Zespół Ludowy „Kurpie Białe” działający przy Stowarzyszeniu Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika. Następnym wykonawcą był „Ludowy Zespół Artystyczny – Ciechanów” pod kierownictwem Pani Rity Tarczyńskiej. Po występach ludowych swój niesamowity koncert zaprezentowała „KRAMSKA KAPELA PODWÓRKOWA”. Wydarzeniem artystycznym dożynek był występ kabaretu „KaŁaMasz” z udziałem aktorów z serialu „Ranczo”, po nim zaś wystąpił zespół „Liderdance”.

Gwiazdą wieczoru był zespół „KORDIAN”, który poderwał całą publiczność do tańca.

Na dożynkach zaprezentowały się również instytucje  i  firmy związane z rolnictwem:

1.  ZAPLECZE FARMERA - MASZYNY ROLNICZE WYSZKÓW,

2. INNVIGO - ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN  - WOJCIECH ZAWALICH  - OBRYTE, 

3.  MIFARM - MICHAŁ WIECH – WYSZKÓW,

4. KŁOS PASZ – BOŻENA JÓŹWIAK – WYSZKÓW,

5. KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO -  ODDZIAŁ WYSZKÓW,

6. MAZOWIECKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO –ODDZIAŁ POWIATOWY W  WYSZKOWIE,

7. POLSKI BANK SPÓŁDZIELCZY W WYSZKOWIE.

Dożynkom towarzyszyło wiele stoisk wystawienniczych, gastronomicznych  i rękodzielniczych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy.

Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu dożynek.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


 Zapraszamy też na alternatywne relacje:

 Święto rolników i muzyczna zabawa w Rząśniku

Rolnicze święto w Rząśniku

RZĄŚNIK: Upalne święto plonów (foto)

 

 

Przeczytano: 636 razy.| Wydrukuj|Do góry

Dożynki Gminne Rząśnik 2019r

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość