Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

09 września 2019 12:02 | Aktualności

SP w Rząśniku - rozpoczęcie roku szkolnego.

 

   Drugiego września 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku powitali nowy rok szkolny.   Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił  nowy ksiądz wikary Mariusz Bartosiak. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły zgromadzeni odśpiewali wspólnie Hymn Państwowy.  Następnie pani dyrektor  Katarzyna Abramczyk powitała zgromadzonych gości: księdza proboszcza Roberta Sulicha,  księdza wikariusza Mariusza Bartosiaka, panie z Rady Rodziców: Marzenę Gizińską i Agnieszkę Dylewską, panią wicedyrektor Jolantę Undziakiewicz,  nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz rodziców. Pani Katarzyna Abramczyk  powitała nowych pracowników w progach szkoły. Następnie odbyło się pożegnanie pani Barbary Roman, która przez wiele lat pracowała w obsłudze szkoły.

W dalszej części pani dyrektor  zwróciła się do zaproszonych gości honorowych z terenu gminy Rząśnik, a byli nimi: pani Wanda Kowalczyk, P. Władysława Ćwik, p. Henryka Karpińska, p. Jadwiga Morka, p. Krystyna Baranowska, p. Henryka Todorowska, p. Marianna Kumek, p. Zofia Pikora, pan Stanisław Jasiński. Te osoby  przeżyły tragiczny 1 września 1939 roku, kiedy zamiast szkolnego dzwonka usłyszały ryk samolotów i huk spadających bomb. Aby uczcić pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej  przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Inicjatywa nosi nazwę „PRZERWANY MARSZ” i polega na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana akcja była okazją do tego, aby młodsze  i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny, dlatego też został wysłuchany wzruszający hymn „Spieszmy się kochać polskie dzieci wojny”. Niejednemu ze zgromadzonych zakręciła się łza w oku, kiedy goście honorowi opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wrześniem 1939r. Pani dyrektor Katarzyna Abramczyk podkreśliła, że to pierwsze z szeregu spotkań  z uczniami, na których zostaną przybliżone realia życia w czasie wojny  i okupacji, bowiem drugą częścią akcji „PRZERWANY MARSZ” będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami , pradziadkami lub osobami samotnymi, które opowiedzą o roku 1939. Utrwalone w ten sposób wspomnienia  staną się częścią wspólnej publikacji.

 

Zaproszeni goście otrzymali z rąk pani dyrektor podziękowania oraz kwiaty jako wyraz wdzięczności za udział w ogólnopolskiej akcji w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

W dalszej części programu została odśpiewana Pieśń Szkoły  i Poczet Sztandarowy wyprowadził Sztandar Szkoły. Po wysłuchaniu podstawowych informacji organizacyjnych uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania  z wychowawcami.                                                 

 Inauguracja roku szkolnego 2019/2020  w Szkole Podstawowej w Rząśniku była  nie tylko ważnym dniem w kalendarzu imprez szkolnych, ale żywą lekcją historii dla wszystkich uczniów. Oby nigdy, chociaż minęło 80 lat, nie wygasła wśród młodych pokoleń pamięć o dramatycznych wydarzeniach września ’39 roku. 

   Artykuł – Emilia Sitek, zdjęcia – Marta Zwalińska.

Przeczytano: 293 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość