Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

09 września 2019 11:56 | Aktualności | Źródło: BIP - Urząd Gminy Rząśnik

INTEGRACYJNY PROGRAMEM "SENIORZY NA START!" FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO. REALIZATOREM PROGRAMU JEST TOWARZYSTWO TEATRALNE „KURTYNA”.

Rok 2019 to  kolejne działania teatralne – w przygotowaniu kabaret, którego premierę planujemy na nadchodzący Dzień Ziemniaka.

Seniorzy byli również w Centrum Rozrywki Hula Kula w Warszawie – grali w kręgle, brali udział w pokazie mody dla seniorów i dyskotece.

W sierpniu obejrzeli spektakl „Trzeba zabić starszą panią” w  Och Teatr.

Przed nami jeszcze wycieczka, kolejne warsztaty edukacyjne i filmowe.

Zabrodzie, Parole (gmina Nadarzyn) oraz Ochudno (gmina Rząśnik) to miejscowości objęte integracyjnym programem SENIORZY NA START! finansowanym ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Realizatorem programu jest Towarzystwo Teatralne „Kurtyna”.

Pierwszy raz uczestnicy projektu spotkali się we wrześniu 2018 r. na imprezie integracyjnej we wsi Ochudno. – Dyskotekę w remizie strażackiej poprowadziła, 80 letnia DJ-ka z klubu Hula Kula w Warszawie, pani Vika,  która od kilku lat skutecznie rozkręca imprezy międzypokoleniowe. Były też wspólne wyjazdy i wycieczki – do teatru, do Baranowa Sandomierskiego.

Nad procesem integracji oraz rozwojem zainteresowań i świadomości społecznej seniorów czuwa grupa specjalistów z różnych dziedzin. Należy do nich m.in. pan Piotr Deputowski – specjalista ds. cyberprzemocy, który  podczas zajęć tłumaczył, jak nie dać się oszukać domokrążcom sprzedającym garnki oraz nieuczciwym ludziom podającym się m.in. za listonosza, siostrę PCK, czy za członków rodziny. Natomiast pani Joanna Bielan, z zawodu psycholog, prowadziła zajęcia z asertywności oraz profilaktyki uzależnień. Każdy senior mógł założyć alko gogle i zobaczyć, w jaki sposób alkohol zaburza ludzkie reakcje, postrzeganie otoczenia, refleks czy wyczucie odległości. Nie zabrakło też zajęć praktycznych z udzielania pierwszej pomocy, prowadzonych przez grupę SPR Nadzieja, jak również szkoleń z  obsługi komputera i telefonu komórkowego. Nauka seniorów w wielu przypadkach odbywa się poprzez zabawę.

Istotnym elementem wspólnych spotkań są warsztaty teatralne i występy podczas imprez gminnych – w 2018 roku była to np. impreza świąteczna w Ochudnie i wspaniałe przedstawienie „Do szopy hej, pasterze” w wykonaniu uczestników projektu.

Przeczytano: 195 razy.| Wydrukuj|Do góry

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość