Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

14 listopada 2019 13:44 | Aktualności

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


 11 listopada to wspólne święto wszystkich mieszkańców Naszej Ojczyzny, to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To dzień odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. To dzień, w którym jako Polacy, jako mieszkańcy Ziemi Rząśnickiej możemy uczcić wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy   w niepodległej Polsce.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Rząśniku w intencji ,,Obrońców Ojczyzny”, którą celebrował        ks. proboszcz Robert Sulich. Następnie uczniowie z różnych klas zaprezentowali program artystyczny .

 " Wszyscy jesteśmy polskimi żołnierzami" pod takim hasłem społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego rozpoczęła obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wstępem do niego była pantomima pt. " Rozbiory Polski",   a następnie komentarz o tragedii polskiego narodu i ostateczny upadek Ojczyzny.

W pięknej recytacji utworu o Polsce, uczeń, słowami artysty, zadaje pytanie : Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć?. W wersy utworu wplecione są dwie pieśni patriotyczne tematycznie dopasowane   do tematyki.

Wierszem i piosenką uczniowie akcentują motyw Wołynia, podkreślając tragedię polskiej ludności na wschodzie kraju "....i coraz czarniej było w lasach na Wołyniu". Program wzbogaciły takie pieśni patriotyczne, jak: " Biały krzyż", " Wojenko, wojenko", " Gdzie są kwiaty z tamtych lat".

Podkreśleniem tragicznej sytuacji wielu rodzin polskich spowodowanej rozłąką były listy m.in. córki do ojca odczytanego przez ucznia, który wcielił się w rolę ojca i list od męża, który odczytała uczennica. Na tle prezentowanych utworów odgrywa się kolejna scenka - matka z dziećmi modli się o powrót męża z wojny. Podkreśleniem oczekiwania upragnionej wolności był transparent   i mocne słowa uczniów: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz piosenka    ,, Uwierz Polsko".

Podsumowaniem rozważań o Ojczyźnie były pytania skierowane do każdego Polaka na temat wolności i przyszłości narodu polskiego oraz piosenka " Dziwny jest ten świat" w wykonaniu pani Emilii Koczkodon.

Ostatnim punktem programu było odśpiewanie wszystkich zwrotek  ,, Mazurka Dąbrowskiego".

Po wysłuchaniu programu odbył się uroczysty przemarsz do ,, Grobu Nieznanego Żołnierza” w Rząśniku, w którym  uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, księża, władze gminy, młodzież szkolna  i społeczność lokalna. Po wystąpieniu Wójta Gminy- Pana Pawła Kołodziejskiego, delegacje złożyły wieńce i kwiaty w barwach narodowych oraz  zapalono  znicze.

Wśród nich wieńce od:

Społeczności lokalnej i Władz Samorządowych Gminy Rząśnik,

Środowiska rolników  związanych z „Solidarnością”,

Ochotniczej Straży Pożarnej,

Społeczności  Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego   w Rząśniku.

 

Składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji gminnych uroczystości Odzyskania Niepodległości.

Przeczytano: 327 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)
Dobry start lepsza przyszłość