Witamy na naszej nowej stronie internetowej!

Aktualności

15 września 2020 08:26 | Aktualności

OBROŃCOM WRZEŚNIA 1939

Dnia 13 września w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława BM w Nowym Lubielu odprawiona została Msza Święta w intencji „Obrońców Ojczyzny” celebrowana przez księdza proboszcza Wojciecha Goryszewskiego i ks. wikariusza Janusza Saniewskiego.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe upamiętniające 81 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, ze względu na sytuację pandemiczną,  miały bardzo skromny i symboliczny charakter.
Po mszy św. delegacje przeszły pod pomnik  ,, KU  CZCI  BOHATEROM  POLEGŁYM  O  WOLNOŚĆ  I NIEPODLEGŁOŚĆ  OJCZYZNY” i groby poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy, którzy 81 lat temu w pierwszych dniach II wojny światowej oddali swoje życie za ojczyznę, za wolność i niepodległość. Wśród ok. 200 tyś poległych żołnierzy i oficerów    w kampanii wrześniowej są:                                                                                           

- kapral strzelec samolotowy Roman Stronczak (lat 20),

- podporucznik rezerwy Franciszek Bilecki (lat 25),

- kapral rezerwy Antoni Kucharczyk (lat 40)

Złożono kwiaty i zapalono znicze a następnie odśpiewano Hymn Polski.

Nad grobami poległych żołnierzy Wójt Gminy Rząśnik Pan Paweł Kołodziejski powiedział:

            ,,Wrzesień 1939 r. jest dla nas Polaków szczególnym okresem. To właśnie wtedy hitlerowskie Niemcy rozpętały najtragiczniejszą w dziejach ludzkości wojnę, która pochłonęła kilkadziesiąt milinów ludzkich istnień w skali całego świata. Wrzesień ’39  to także symbol bezkompromisowej walki Polaków z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Naród polski zdobył się na największy w swych dziejach wysiłek, broniąc się przed eksterminacją i prowadząc walkę ofensywną. Mimo bohaterstwa polskiego żołnierza, osamotniona Polska, której sojusznicy nie pospieszyli z pomocą, poniosła klęskę. Wojna zabrała życie blisko 6 mln Polaków. Doszło do zbrodni holocaustu. I gdy w końcu nazistowski reżim został pokonany, Polska nie odzyskała pełnej suwerenności. Od reszty Europy oddzieliła nas żelazna kurtyna.
My Polacy mamy obowiązek szanować dar wolności! Bo został on okupiony krwią naszych ojców i braci, która spłynęła także po terenach naszej Gminy.

Naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywać młodemu pokoleniu pamięć o tych wydarzeniach. ,,
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować. Musimy czcić pamięć o tamtych wydarzeniach, a swoją postawą pokazywać dzieciom i młodzieży jak należy to robić. Niech przejawia się to chociażby we właściwej postawie podczas śpiewania hymnu państwowego oraz szacunku dla symboli narodowych.”
Wspominając ofiary niemieckich zbrodni, ofiarujmy w ich intencji nie tylko  modlitwy, ale  codzienną pracę,  wspólny wysiłek dla dobra naszej małej ojczyzny a nade wszystko - dla Polski!

Złożyli Oni patriotyczną ofiarę, która jest testamentem zobowiązującym nas do dbałości o historię, miejsca Ich spoczynku  i niezapominanie o tym, co się wydarzyło.
Nasz wielki rodak Św. Jan Paweł II powiedział:
„Naród, który zapomina o swojej historii jest skazany na zagładę”
Chcę w tym miejscu gorąco podziękować:
Proboszczowi parafii Nowy Lubiel ks. kanonikowi Wojciechowi Goryszewskiemu i
ks. wikaremu Januszowi Saniewskiemu, za duchowe prowadzenie dzisiejszych uroczystości.
Dziękuję rodzinie poległego w kampanii wrześniowej kaprala rezerwy Antoniego Kucharczyka za przybycie i coroczne aktywne uczestnictwo w naszych uroczystościach.
Panu Janowi Nowickiemu – członkowi zarządu
Fundacji ,,Fort-Rogowo”, który od wielu lat wspiera nasze lokalne działania i uroczystości historyczne i patriotyczne. Mieszkańcom i radnym gminy na czele z przewodniczącym Grzegorzem Gołębiewskim, wiernym parafii w Nowym Lubielu  i wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.

Mam nadzieję, że za rok nasze uroczystości będziemy obchodzili w znacznie większym gronie i w dużo piękniejszej oprawie.”

Przeczytano: 205 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (024)
STOP wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Rząśnik (151)